Hubble’dan Büyüleyici Yengeç Nebulası Fotoğrafları

@emregur

29. Yılını doldurmak üzere olan Hubble Uzay Teleskobu “Kozmik Yengeç” adı verilen yengeç Nebulası’nın görüntüsünü yakaladı.

Uzaya fırlatıldığı günden bugüne Dünyaya çeşitli fotoğraflar  gönderen Hubble Teleskobu 29. yaşını Yengeç Nebulasını görüntüleyerek kutladı.

Güney Yengeç Nebulası simetrik yapısıyla dikkat çeken çok özel bir kozmik cisimdir. ESA’nın (Avrupa Uzay Ajansı) ifadelerine göre dev bulutsu, merkezdeki bir çift yıldız tarafından oluşturulmuş. Astronomlar yıldızlardan birisinin çok uzun bir zaman önce patladığını ve beyaz cüceye dönüştüğünü belirtiyor.

Güney Yengeç Nebulası ilk kez 1967 yılında keşfedilmiş. Ancak zamanın astronomları keşfettikleri cismin bir bulutsu olduğunu önceleri farkedememiş, sadece normal bir yıldız olduğunu düşünmüşler. Avrupa Güney Gözlemevi’ndeki (ESO) teleskopların 1989’da yaptığı gözlemlerin ardından cismin bir yıldız değil bulutsu olduğu anlaşılmış.

Fotoğrafın 7,7 mb boyutundaki orijinal haline ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz.

NASA’nın 1990 yılında yörüngeye yerleştirdiği Hubble Uzay Teleskobu, yaşanan bir takım aksaklıklar nedeniyle ancak 1993 yılında tam olarak faaliyete geçebilmişti. İsmini evrenin sürekli genişlediğini ve Samanyolu dışında da galaksilerin var olduğunu keşfeden ABD’li astronom Edwin Hubble’dan alan teleskop, yakaladığı muhteşem fotoğraflar ve birbirinden ilginç keşifleriyle tam 26 yıldır evrenin sırlarını ortaya çıkarıyor.

 

 Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz? (Yorumunuz onaylandıktan sonra aktifleşir.)

Gündüz Modu Aktif...
emre gür
Avatar Emre GÜR JR. Frontend Developer
7 Makale 0 Yorum 17134 Satır Kod